Herbaty rozkwitające - arcydzieło w tematyce parzenia napojów


Herbaty rozkwitające inaczej kwitnące to prawdziwe arcydzieło w tematyce parzenia napojów. Smakują one znakomicie, a oprócz tego wspaniale wyglądają, dając niesamowite wrażenie estetyczne. Najlepiej zaparzać je w przezroczystych naczyniach (filiżankach, imbrykach), aby efekt rozkwitnięcia był dobrze widoczny.

Istota herbat rozkwitających


Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy powstała herbata rozkwitająca. Wiadomo, że pochodzi z Chin i że jej rozwój nastąpił w latach 80. XX wieku. Ponieważ jest pewnego rodzaju dziedziną sztuki, zawsze jest produkowana ręcznie, co zajmuje nawet godzinę. Do jej stworzenia wykorzystuje się suchą herbatę, która później ma przybrać różnorodne kształty. Młode listki zaplątują się w kuleczki. Z tej niepozornej, niewyglądającej efektywnie kuleczki powstaje coś naprawdę pięknego. Ale efekt widoczny jest dopiero po zaparzeniu.


Gotowe kuleczki powstają z młodych listków i delikatnych łodyżek, dzięki którym łatwiej się je tworzy. Są one odporne na wysokie temperatury, dlatego można je parzyć bez problemów.


Parzenie herbat kwitnących


Do tworzenia herbat rozkwitających stosuje się zwykle herbatę białą albo zieloną, rzadziej czarną. To dlatego, że czarna posiada ciemniejszy kolor naparu i po prostu słabiej widać rozkwitniętą roślinę. Taka specjalna herbata wymaga użycia chłodniejszej wody – 85-90 stopni C. Trzeba pamiętać, aby najpierw nalać do filiżanki lub imbryczka wody, a dopiero później wrzucić kulkę herbacianą. Tylko wtedy będzie ona rozwijać się symetrycznie. Jeśli kwiat jest widoczny, to wystarczy 1-2 minuty parzenia, aby uzyskać odpowiedni efekt. Jeśli natomiast jest on ukryty, to trzeba nieco więcej czasu – ok. 5 minut.

Herbata rozkwitająca sprawdzi się np. jako prezent, jeśli ktoś lubi celebrować picie herbaty. Da niepowtarzalne efekty wizualne, różniące się od siebie w zależności od tego, jaki kwiat się wybierze.

Fot: Pexels

Powiązane produkty

Komentarze (0)
Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz