Właściwości herbat ziołowych

Herbaty ziołowe to złożony temat, ponieważ jest ich bardzo dużo i każda ma inne właściwości. Mogą pomóc w walce z różnymi dolegliwościami, ale trzeba wiedzieć, jakie przeznaczenie mają konkretne rośliny, z których te herbaty są przygotowane.

Właściwości różnych ziół


Wyróżnia się następujące rodzaje ziół, które stosuje się do parzenia:

  • melisa lekarska – pozwala ukoić nerwy i reguluje trawienie,
  • szałwia – działa antybakteryjnie, chroni przed infekcjami,
  • mięta – działa antybakteryjnie i antyseptycznie, pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, pomaga na ból brzucha, poprawia także koncentrację,
  • rumianek – na nieżyt żołądka, ból brzucha, wzdęcia,
  • pokrzywa – oczyszcza organizm z toksyn, wpływa pozytywnie na walkę z anemią, łagodzi objawy alergii,
  • dziurawiec – obniża ciśnienie krwi,
  • mniszek lekarski – wpływa na odchudzanie, oczyszcza organizm,
  • lipa – działa uspokajająco.

Herbata na odchudzanie, herbata na trawienie, herbata uspokajająca


Powyższa lista z ziołami to tylko niektóre z przykładów roślin, które można spożywać w postaci naparu. Ich właściwości są znane od lat, bo przynoszą dobre efekty. Herbaty ziołowe mają swe zastosowanie przede wszystkim w leczeniu różnorakich dolegliwości, chorób, przeziębień itd. Ale nie tylko. Mają także świetny smak i wiele osób właśnie ze względu nas niego decyduje się je spożywać nawet regularnie i w dużych ilościach. Dobre herbaty ziołowe to nie tylko te, które kupuje się w aptekach, ale i te, które pochodzą z liści i kwiatów własnych upraw.

Przeciwwskazania i skutki uboczne herbat ziołowych

Pamiętajmy jednak, aby przed dokonaniem zakupu poznać wszystkie skutki stosowania danego składnika w herbacie ziołowej. Nie każdy bowiem, który ma pozytywne właściwości, można stosować przy pewnych jednostkach chorobowych. Np. dziurawca nie powinny stosować osoby z uszkodzeniami wątroby i nerek. Dlatego też sformułowanie: "Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą" nie jest pozbawione sensu.

Prawidłowe parzenie herbaty ziołowej


Aby zioła mogły działać prawidłowo, należy odpowiednio je zaparzyć. Najlepszy sposób to skorzystanie z wody miękkiej o temperaturze 90 stopni C. Jeżeli jednak producent podał inną temperaturę zaparzania, to zastosujmy ją i sprawdźmy jaka będzie różnica. Do szklanki trzeba wsypać 1-2 łyżeczki ziół i parzyć pod przykryciem przez 7-15 minut w zależności od rodzaju zioła. Przed wypiciem trzeba napar przecedzić.

Herbaty ziołowe działają bardzo pozytywnie na ogólny stan zdrowia, ale też znakomicie smakują. Warto korzystać z właściwości natury. Ich bogactwo jest naprawdę różnorodne.

Fot: Pixabay

Komentarze (0)
Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz