Kategorie blog
Produkt dnia
Kawiarka Bialetti New Venus 4tz
Kawiarka Bialetti New Venus 4tz
149,00 zł 119,20 zł
szt.
Kawa Torrefacto - co to takiego? 0
Kawa Torrefacto - co to takiego?

Słowo "torrefacto" pochodzi z języka hiszpańskiego i dosłownie oznacza "przypieczony". Co ma więc wspólnego kawa z przypiekaniem?

Kawa palona z cukrem

W Hiszpanii, Portugalii, w krajach Ameryki Południowej i Środkowej kawa ta znana jest od dawna. Na polskie saloniki kawowe trafiła stosunkowo niedawno, lecz przyjęto ją pozytywnie.

Kawa Torrefacto jest to kawa wypalana w pewien specyficzny sposób. Część ziaren palona jest standardowo, a kilka procent jest palone z dodatkiem cukru. Początkowo palenie to stosowano po to, aby zabezpieczyć w tropikalnych/gorących warunkach kawę przed zjełczeniem. Kawa wypalana z cukrem ma na swojej powierzchni szklistą powłoczkę. Choć początkowo miał być to sposób zabezpieczenia ziaren, to z biegiem czasu i kolejnych filiżanek smak tej kawy pokochali temperamentni Hiszpanie i Hiszpanki, a w ślad za nimi poszły kolejne kraje.

Jaka jest kawa Torrefacto w smaku?

Smak naparu zmienia się w zależności od ilości dodanych palonych z cukrem ziaren. Najczęściej zdarzają się mieszanki 10% lub 20%, choć w Hiszpanii swoich wielbicieli ma też 50/50 czy 100% Torrefacto. Kawa ta jest mocno czekoladowa, praktycznie pozbawiona goryczki i słodsza od swojej klasycznej siostry. Jej body jest wysokie. Uczucie przyjemnego kawowego smaku w ustach utrzymuje się na długo. Idealna do przygotowania espresso, którego nie powstydził by się żaden południowiec. Dobrze komponuje się z mlekiem, ponieważ ma bardzo niską kwasowość.

Kod rabatowy!

Jak na blog Zaparzymy.pl przystało, wpisując przy zamówieniu w naszym sklepie internetowym kod rabatowy "torrefacto caffe" łapiecie 15% rabatu na omawiane ziarenka >> Torrefacto  <<. 

Ciekawostka

Hiszpańscy badacze przeprowadzili badania na temat kawy wypalanej z cukrem i dowiedli, że zawiera ona więcej przeciwutleniaczy niż klasycznie palona kawa. W badaniach dodatkowo ustalili, że kawa Torrefacto częściej wybierana jest przez kobiety. Z czym ma to związek czym to jest podyktowane? Oni sami nie wiedzą :)

Pozycja ciekawa do spróbowania :) Może właśnie tego smaku kawy poszukujesz?

Fot: -Abe / CC BY-SA

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl