Kostaryka Tarazzu SHB  na wakacyjne podróże

Kostaryka oznacza z hiszpańskiego "bogate wybrzeże" (Costa Rica). Jest to kraj, który słynie ze swoich żyznych gleb a co za tym idzie z dużych plonów uprawianych tam roślin. Jedną z trzech wiodących roślin uprawianych zaraz po ananasach oraz bananach są kawowce. Na Kostaryce kawowce mają idealne warunki do wzrostu. Żyzne wulkaniczne gleby, górska woda oraz idealna temperatura składa się na to, iż Kostaryka słynie z kawy wysokiej jakości. Ta arabika to kompozycja idealna. Czekoladowo-orzechowy smak, nuty pomarańczy, słodkiej mandarynki i delikatny zapach egzotycznych kwiatów to to czego możemy spodziewać się po Kostaryce Tarazzu SHB. Skrót literowy SHB oznacza (Strictly Hard Beans - wyłącznie twarde ziarna), który jest równoważny z SHG (Strictly High Grown - wyłącznie wysokie uprawy) informuje, że kawa rośnie na wysokości co najmniej 1370 m n.p.m.

W czym warto parzyć Kostarykę?

Kostaryka to kawa, która dobrze smakuje i z mlekiem i jako americano. Zadowoli ona więc wszystkim kawoszy. Jest to też idealny pomysł na prezent. Kostarykę parzyć można w kawiarce lub drippie. Cappuccino przygotowane z kawy Kostaryka Tarazzu Shb to dobry pomysł na popołudniową kawę z przyjaciółką, a amrericano przygotowane w kawiarce to zastrzyk kofeiny na dzień dobry.

Przepis na Kostaryke Tarazzu SHG jako Cold Brew

Latem szukamy ochłody. Kostaryka to idealna kawa do przygotowania kawy parzonej na zimno czyli tzw. Cold Brew. Do przygotowania tej kawy potrzebujemy 6g kawy na 100ml wody, grubo zmielonej. Zmielona kawę w szklanym naczyniu zalewamy zimna wodą, odstawiamy do lodówki na około 12-16h. Po tym czasie odcedzamy fusy od naparu. Podajemy z kostkami lodu i np. kilkoma listkami świeżej mięty. Ochłodę i pobudzenie macie na wyciągnięcie ręki :)

Koniecznie spróbujcie :)

I tradycyjnie już kawa idealna na upały w promocyjnej cenie -15% przez najbliższy tydzień do kupienia TU

Komentarze (0)
Brak komentarzy w tym momencie.
Nowy komentarz