Mieszanki kawowe - jak tworzyć i po co?

Wybierając kawę kierujemy się wieloma składowymi. Rodzaj ziarna, kraj pochodzenia, metoda obróbki, stopień palenia, cena, przeznaczenie kawy i wiele wiele innych. Tak naprawdę dla każdego te składowe uporządkowane są w innej kolejności jeżeli chodzi o ważność. Koniec końców każdy chce po prostu smacznej kawy. Takiej, która pita będzie z przyjemnością i tęsknotą między poranną, a przedpołudniową filiżanką.

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszym artykule na blogu (Kawa Arabica vs Robusta) od arabiki możemy spodziewać się czego innego niż od robusty.

Skąd wzięło się tworzenie kawowych mieszanek arabik czy arabiki z robustą?

Odpowiedzi jest kilka. Postaramy się przybliżyć temat i dać odpowiedz wszystkim zwolennikom 100% arabiki i tym, którzy wolą mieszanki arabiki z robustą dedykowane zazwyczaj do ekspresów ciśnieniowych.

Pierwszą nasuwającą się myślą jest to, że producenci mieszają kawy aby ukryć gorsze czytaj tańsze ziarna w tych lepszych czytaj droższych. I tak jak najbardziej - niektórzy producenci tym właśnie się kierują. Lecz należy pamiętać, że mieszając coś pysznego z czymś marnym otrzymujemy produkt zwyczajnie średni. A do tego i to gwarantujemy -  żadna szanująca się palarnia kawy nie dąży.

Wykluczając więc fakt, krótkotrwałego zysku przy produkowaniu „średniej” kawy przytoczymy trzy naszym zdaniem najważniejsze argumenty dla których tworzy się mieszanki:

  1. Mieszając ze sobą arabiki otrzymujemy nowy niepowtarzalny smak, którego żadna czysta pojedyncza arabika nie jest w stanie oddać.

  2. Mieszając arabikę i robustę otrzymujemy kompozycje, które zaskakują nas smakiem arabiki, jej różnorodnością, kwiatowymi czy np. orzechowymi nutami, a jednocześnie dodajemy jej goryczki i mocy kofeinowej za sprawą niedocenianej robusty.

  3. Mieszając ziarna arabiki i robusty producenci tworzą własną niepowtarzalna markę! Bo przecież każdy producent może kupić ziarno kawy Gwatemali Antigua, wypalać i sprzedawać pod własną marką. Lecz już nie każdy może sprzedawać kompozycje Gwatemali Antigua z tajemniczą częścią kawy Etiopii Yirgacheffee i 10% Robusty Indii Cherry AA. Kompozycja kilku ziaren, może rozkochać w sobie konsumentów i marka gotowa choć uwierzcie, że tworzenie kompozycji kawowych do prostych nie należy.

Kawowe mieszanki dają możliwość tworzenia smaków, które naturalnie nie miałyby prawa powstać. Proces ich tworzenia jest trudny, pracochłonny i kosztowny. Finalnie każdą wymyśloną mieszankę można sprawdzić tylko w jeden sposób! Trzeba ją zrobić i spróbować.

Na smak już gotowej mieszanki znów ma wpływ wiele czynników. Bo wspominając o włoskiej zasadzie „4 M”, nie wystarczy posiadać najlepsze ziarno. Do tego by stworzyć idealną, smaczną i harmonijną kawę potrzeba jeszcze: młynka, urządzenia do parzenia i umiejętności baristy. Ale to już innym razem.

Nasz sklep z kawą ma w swojej ofercie mieszankę pod espresso Gold Blend 75% / 25%. Jeżeli ktoś potrzebuje większej ilości mocnej Robusty polecamy kawę espresso Silver Blend 50% / 50% lub mieszankę Zaparzymy.pl 70% / 30%.

Fot: pixabay.com ; maxpixel.net CC0 Public Domain; Coffee-bean By Sajith Erattupetta - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50347503

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl