Szukasz prezentu?

 • świeżo palona kawa
 • aromatyczna herbata
 • dobry na każdą okazję
 • z dbałością o każdy szczegół
 • z miłości do kawy i herbaty
Na co zwracać uwagę wybierając ekspres i kawę do biura?

Nie od dziś wiadomo, że kawa pobudza i dodaje energii. Jest też dla wielu z nas napojem bez którego ciężko byłoby przetrwać dzień. Są tacy którzy piją z mlekiem, tacy którzy piją bez cukru, wielbiciele mocnego espresso czy zwolennicy dużego americano.

Powstaje zatem pytanie jaki ekspres i jaką kawę wybrać, aby biurowi wielbiciele tego sławnego na całym świecie napoju, byli usatysfakcjonowani i pobudzeni do pracy?

Jaki ekspres do biura?

Zacznijmy od ekspresu. Przed zakupem maszyny do biura należy postawić sobie kilka pytań:

 • ile osób będzie z niego korzystało?
 • jaka wydajność nas interesuje i czy na przerwie każdy zdąży wypić/zrobić sobie kawę?
 • jakiej kawy oczekują nasi pracownicy (z mlekiem, z pianką mleczną, americano itp.)?
 • czy nasi pracownicy muszą posiadać specjalne umiejętności, aby obsłużyć dany sprzęt (prostota obsługi)?

I jedno z kluczowych pytań: jaki budżet możemy na to przeznaczyć?

Rodzaje ekspresów do kawy

Istnieje kilka opcji ekspresów do biura:

 1. Ekspresy automatyczne
 2. Ekspresy na kapsułki  
 3. Ekspresy przelewowe
 4. Ekspresy kolbowe

Wszystkie mają swoje wady i zalety.

Ekspresy automatyczne

Automatyczne ekspresy tzw. domowego użytku sprawdzą się do małych ok 6-osobowych biur. Jeżeli w danym miejscu z ekspresu ma korzystać więcej osób, taki ekspres po prostu sobie nie poradzi. Prostota użytkowania jest na pewno ich główną zaletą. Dużo osób w biurze chce przygotować sobie kawę za pomocą przyciśnięcia guzika. Bo zwyczajnie nie mają czasu na mielenie, dozowanie itd.. Często także się na tym po prostu nie znają. Dla takich osób polecane są ekspresy automatyczne. W takich urządzeniach pamiętać należy, że trzeba bardzo o nie dbać i ściśle stosować się do zaleceń producenta co do częstotliwości czyszczenia. Te polecane do mniejszych biur można kupić w rozsądnych pieniądzach od około 1800 zł. Natomiast ekspresy do biur gdzie pije się dużo kawy to wydatek od około 4000 zł.

Ekspresy na kapsułki

Ekspresy na kapsułki dają pewność powtarzalności. Niezależnie kto przygotowuje kawę, to będzie ona tak samo smakowała i będzie świeża. Przy niewielkim zapotrzebowaniu na kawę jest to opłacalne. Przy dużym zużyciu kapsułki po prostu są drogie.

Ekspresy przelewowe

Przelewowe ekspresy polecane są do tych biur, gdzie 99% pracowników pije kawę bez mleka. Nie można w nich bowiem spienić mleka.

Ekspresy kolbowe

Kolbowe ekspresy wymagają od użytkowników przede wszystkim podstawowych umiejętności baristycznych, ich czyszczenie jest bardziej pracochłonne niż w ww. ekspresach. Posiadając jednak dane umiejętności, otrzymamy najlepsze espresso, które tak naprawdę jest bazą wszystkich kaw.

Podsumowując ...

Do biura potrzebujemy ekspresu po pierwsze dostosowanego do liczby korzystających z niego osób tak, aby każdy chcący napić się kawy na przerwie zdążył to zrobić.

Po drugie powinien on być dla nich łatwy w obsłudze i czyszczeniu, prosty i intuicyjny.

Po trzecie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy więcej pije się kawy z mlekiem czy bez.

Od tych trzech wyznaczników proponujemy rozpocząć poszukiwania. Doradzamy również skonsultować wszystko z ekspertem, który pomoże wybrać ten najlepszy dla nas.

Jaką kawę kupić do biura?

Kolejną ważną kwestią jest wybór ziaren. I tutaj dzisiejszy rynek daje nam naprawdę szeroki wachlarz kaw z różnych zakątków świata. Jaką wybrać kawę do biura?

Należy przede wszystkim dostosować ją do urządzenia. Pamiętając, że arabika ma bardziej kwaskowaty smak, a robusta dodaje kawie goryczki. Kawy mocnej wypalone mają mniejszą zawartość kofeiny, bo wraz ze wzrostem temperatury podczas palenia kawy spada jej poziom. Ponadto ważna jest również cena. I tutaj doradzamy aby minimalną ceną, jaką płacimy za 1 kg kawy było chociaż 40 zł. Nie zdarzyło się nam jeszcze spotkać kawy za mniejsze pieniądze, która "nadawała się do picia". Wybór odpowiednich ziaren jest nie lada wyzwaniem, bo ile osób tyle gustów. Proponujemy szukać tej idealnej metodą prób i błędów oraz zwracać się z pytaniami do specjalistów.

Życzymy dobrej kawki ;)

Fot: rawpixel.com - Pexels; Maria Fernanda Gonzalez - Unsplash; Pixabay

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl